Znieczulenie dziecka z autyzmem
Z nadania ONZ-u 2.04. jest Dniem Świadomości Autyzmu. Autyzm w USA występuje już u 1 na 88 dzieci. Biorąc pod uwagę, że wymagają one znieczulenia częściej, niż inni, stanowią one rosnące wyzwanie dla anestezjologów. Ale czy jesteśmy gotowi na znieczulenie dziecka z autyzmem?
W dzisiejszym podcaście gościmy Panią dr Joannę Ławicką, pedagoga specjalnego, prezes Fundacji Prodeste z Opola.

W tym podcaście rozmawiamy o:
O autyzmie ogólnie
Zacznijmy od tego – o jak częstym zaburzeniu rozmawiamy? Jaki procent polskich dzieci i dorosłych cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Po drugie, co jest potrzebne do postawienia diagnozy?
Po trzecie, czym charakteryzuje się zachowanie osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu? Czy objawy zawsze są równie nasilone?
Po czwarte, jakimi lekami standardowo leczeni są pacjenci z autyzmem? I czy właściwie są im one potrzebne?
O szpitalu, operacji i znieczuleniu dziecka z autyzmem
Czy może być tak, że mieliśmy już okazję znieczulać pacjenta z takim zaburzeniem i w ogóle się nie zorientowaliśmy?
Sytuacja leczenia szpitalnego jest zapewne niewiarygodnym stresem dla wszystkich zaangażowanych stron. Co możemy zrobić, by pomóc oswoić się z nowym miejscem?
Dzień przyjęcia do szpitala to mnóstwo pytań, badań, jeżdżenia od drzwi od drzwi i czekania przed gabinetami. Co czuje w takim momencie pacjent? Czy możemy podjąć działania, które poprawią jego samopoczucie?
Przychodzi dzień operacji, nasz pacjent niebawem będzie transportowany na blok operacyjny. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas transportu?
Ukłucie / „wenflon”. Tak, nie, to zależy?
Czy powinniśmy zwracać się do pacjenta w jakiś szczególny sposób?
Rodzice/opiekunowie. Jak zaplanować ich obecność w dniu operacji, tak by było to najbardziej komfortowe dla pacjenta?
Jak zaopiekować się dzieckiem z autyzmem po wybudzeniu ze znieczulenia?
Z szuflady Primusa – załączniki:
Poniżej znajdziesz przetłumaczone przykładowe kwestionariusze dla rodziców dziecka z UpToDate:
Tutaj natomiast książeczka z Cleveland Children Hospital, która może być wykorzystana do edukacji dziecka z autyzmem przed operacją np. przez rodziców (oraz polska wersja, „Julka w szpitalu”.
Podziękowania
Dziękujemy serdecznie za udział Pani Joannie oraz Pani Aleksandrze z Fundacji Prodeste! To dzięki temu mógł powstać podcast „Znieczulenie dziecka z autyzmem”. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Fundacji, ich wydawnictwem i projektami!

Źródła:
Zobacz też: Znieczulenie porodu naturalnego
Do tej bardzo wartościowej rozmowy dodam, że dzieci w spektrum autyzmu (oraz ADHD) częściej miewają paradoksalne reakcje na leki. W przypadku mojego dziecka bardzo istotną informacją dla anestezjologa był fakt, że na efedrynę i pseudoefedrynę reaguje silną sennością.