Wentylacja mechaniczna w ARDS/COVID-19 dla nieanestezjologów

Nikt nie wie do końca, co czeka nas niebawem – doświadczenia z innych krajów pokazują jednak możliwe scenariusze. Jeden z nich to konieczność zaopatrzenia oddziału intensywnej terapii przez pielęgniarki i lekarzy specjalności innych niż anestezjologia i intensywna terapia. Wiedząc, że ta perspektywa jest dla Was dużym stresem, przygotowałem dla Was krótki materiał szkoleniowy.

Wszystkie materiały dotyczące COVID-19 zostały przez nas opracowane na podstawie zagranicznych artykułów i wytycznych. Podpieramy się wiedzą Surviving Sepsis Campaign, Association of Anaesthesiologists, ECDC, CDC, WHO i innych organizacji narodowych.

Wiedza dotycząca COVID-19 rozwija się jednak bardzo dynamicznie, dlatego zalecamy częste sprawdzanie aktualnych wytycznych na stronie Konsultanta Krajowego AiIT. Korzystanie z materiałów ze strony Laryngoskopu odbywa się na własną odpowiedzialność i zalecane jest ich dostosowanie do polityki wewnątrzszpitalnej oraz aktualnych wytycznych!

Zobacz kolejne odcinki!

Jakie tematy poruszam w tym materiale?

  • schemat postępowania z chorym w hipoksji wg wytycznych Surviving Sepsis Campaign
  • schemat postępowania z chorym z ARDS wg wytycznych Surviving Sepsis Campaign
  • fizjologia wentylacji i podstawowe parametry wentylacji mechaniznej: Ppeak, Pplat, PEEP, RR, stosunek I:E
  • podstawowe komplikacje wentylacji mechanicznej
  • wartości docelowe parametrów krytycznych u chorych z ARDS i sposób ich osiągnięcia
  • materiały pomocnicze do codziennej terapii chorych z ARDS
  • obsługa respiratora na podstawie urządzenia firmy Draeger

Gdzie znajdziesz dodatkowe materiały wspomniane w nagraniu?

Jeśli ten materiał był dla Ciebie przydatny, może pomożesz rozwijać mi moją edukacyjną pasję: Laryngoskop i AnestezjoPodcast? Jednorazowy „napiwek” w dowolnej kwocie możesz zostawić tutaj, możesz zdecydować się również zostać Patronem naszego bloga!

Staszek

Lekarz w trakcie specjalizacji. Pomysłodawca i naczelny AnestezjoPodcastu i strony Laryngoskop.eu. Entuzjasta nowoczesnych technologii w edukacji.

Może Ci się również spodoba

15 komentarzy

  1. Patricia Gransitzki pisze:

    Dzień dobry! Dziękuję bardzo za wspaniałe wideo 'Wentylacja mechaniczna w ARDS COVID-19′! Czy mógłby pan zrobić takie same po angielsku? Z chęcią bym je przedstawiła kolegom anglojęzycznym którzy studiują na uniwersytecie WUM w języku angielskim. A wysłuchałam też że ma pan niezły stopień języka angielskiego!
    Pozdrawiam

    • Staszek pisze:

      Dzień dobry, dziękuję za dobre słowa. Niestety, na ten moment kluczowym dla mnie jest przygotowanie własnego szpitala i Oddziału. Być może uda mi się, kiedy się to trochę uspokoi.

  2. Jan Biegus pisze:

    Dzień dobry,
    Czemu NIV ma niski poziom zaleceń?
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jan Biegus

    • Staszek pisze:

      Bardzo obszerne wyjaśnienie znajduje się w wytycznych Surviving Sepsis Campaign. Krótki fragment z nich:

      U dorosłych z objawami niewydolności oddechowej przebiegającej z hipoksją spowodowanej COVID-19 nie ma bezpośrednich dowodów podtrzymujących stosowność zastosowania NIPPV; co więcej, niektóre badania wykazały, że zastosowanie NIPPV może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem transmisji zakażenia na personel medyczny. Meta-analizy randomizowanych badań klinicznych wykazały obniżenie ryzyka konieczności przeprowadzenia intubacji oraz obniżenie śmiertelności u pacjentów, u których zastosowano NIPPV w niewydolności oddechowej przebiegającej z hipoksją. Niemniej jednak, wspomniane meta-analizy zawierały badania skupiające pacjentów z zaburzeniami odporności, ostrym kardiogennym obrzękiem płuc oraz po zabiegach operacyjnych; dlatego też ich wyniki mogą mieć mniej znaczące zastosowanie u pacjentów z COVID-19, u których choroba przebiega pod postacią ostrej hipoksemicznej niewydolności oddechowej i ARDS

  3. Franek pisze:

    Fantastyczny materiał, szkoda, że nie nauka nie wyglądała tak na studiach/stażach. Z niecierpliwością czekam na film nt katecholamin.

  4. Beata pisze:

    Dziękuję za ten filmik! Materiał zrozumiały nawet dla kompletnego laika. Czy te podstawy można też zastosować u chorego bez ARDS? (choćby wstępnie, gdy np. anestezjolog jest akurat zajęty, albo w nagłej sytuacji w transporcie?)

    • Staszek pisze:

      Dziękuję za komentarz. W sprawie pytania: rozumiem, że pyta Pani o chorego z COVID-19? W takim przypadku polecam omówiony w filmie schemat Surviving Sepsis Campaign. W pierwszym rzucie jest tutaj wymieniona tlenoterapia bierna, czyli po prostu wąsy/maska tlenowa. Gdy nie uzyskamy oczekiwanej odpowiedzi, zaleca się wysokoprzepływowe kaniule donosowe (HFNC, niestety niedostępny w wielu szpitalach i w transporcie). Najpóźniej na etapie HFNC wołałbym anestezjologa, bo taki chory prawdopodobnie zmierza w kierunku rureczki – i tutaj jest jasne zalecenie, żeby zakładał ją anestezjolog, do tego najbardziej doświadczony. W miarę możliwości w szpitalach, do których trafia więcej chorych, powinien zostać powołany specjalny zespół intubacyjny, który ma odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Oczywiście sytuacja nagła to nagła i może wyjść tak, że intubacji będzie musiał dokonać kto inny. Szczegółowe zalecenia intubacji pacjenta z COVID-19 znajdują się na stronie Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii.

  5. Marysia pisze:

    Super materiał! Bardzo praktyczny dla kogoś kto nie posługuje się respiratorem na codzień, bardzo pomocny. Dzięki!

  6. Juma pisze:

    Rewelacyjne omówienie tematu! Gratuluję talentu i dziękuję za poświęcony czas na stworzenie materiału.

  7. Agnieszka pisze:

    Bardzo dziękuję! Bardzo logiczne i praktyczne. Mam nadzieję, ze nie będę musiała tego stosować w praktyce, ale czuję się troszkę pewniej.

  1. 30 marca 2020

    […] Wentylacja mechaniczna w ARDS/COVID-19 dla nieanestezjologów […]

  2. 1 kwietnia 2020

    […] Wentylacja mechaniczna w ARDS/COVID-19 dla nieanestezjologów […]

  3. 4 kwietnia 2020

    […] Wentylacja mechaniczna w ARDS/COVID-19 dla nieanestezjologów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *