Powikłania położnicze w anestezjologii

Powikłania położnicze to temat dla anestezjologa ważny, a przy tym dla wielu z nas (zwłaszcza kształcących się w szpitalach bez położnictwa) nie do końca intuicyjny. Warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z ich charakterystyką i postępowaniem.

Powikłania położnicze – AnestezjoPodcast

Podcast podzieliłem na dwie części. W pierwszej poruszam więc tematy, takie jak: powikłania związane z nadciśnieniem – GIH, stan przedrzucawkowy, rzucawka, zespół HELLP, pęknięcie macicy czy zator płynem owodniowym. W drugiej części skupiam się na krwotokach, dodatkowo omawiając zapotrzebowanie na personel i leki, które mogą okazać się niezbędne.

Zainteresować Cię mogą również inne odcinki cyklu położniczego, np. ten o znieczuleniu porodu naturalnego, cesarce w znieczuleniu ogólnym i cesarce ogólnie.

Algorytm postępowania w krwotoku poporodowym

Powikłania położnicze. Algorytm postępowania w krwotoku poporodowym wg. grupy roboczej Konsensusu PPH D-A-CH
Algorytm postępowania w krwotoku poporodowym wg. grupy roboczej Konsensusu PPH D-A-CH

Przetłumaczyłem dla Was omawiane w podcaście i obowiązujące w krajach niemieckojęzycznych wytyczne. Jeśli chcesz, możesz pobrać plik PDF w wysokiej rozdzielczości. Dostępny jest on jednak tylko w repozytorium dla subskrybentów – podaj poniżej swój e-mail, aby otrzymać dostęp 🙂 Obiecuję, że wysyłać będę Ci wyłącznie powiadomienia o nowych wpisach i anestezjologicznych ciekawostkach – zero spamu!


Źródła:

Do usłyszenia niebawem!

Staszek

Lekarz w trakcie specjalizacji. Pomysłodawca i naczelny AnestezjoPodcastu i strony Laryngoskop.eu. Entuzjasta nowoczesnych technologii w edukacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *