Ile zarabia lekarz rezydent? Kalkulator opt-out

Ile zarabia lekarz rezydent? To gorący temat internetowych wyszukiwań. Ile zarobisz w danym miesiącu? Czy pracujesz więcej, niż dozwolone jest bez klauzuli opt out? Oblicz z pomocą naszego kalkulatora!

Przejdź od razu do kalkulatora

Ile zarabia lekarz rezydent? Sprawdź nasz kalkulator
Ile zarabia lekarz rezydent? Sprawdź nasz kalkulator

Ile zarabia lekarz rezydent w 2021 roku?

Ogólnie mówiąc, na zarobki netto lekarza rezydenta w 2021 roku składają się: wynagrodzenie zasadnicze („podstawa”) oraz wynagrodzenie za dyżury obowiązkowe w ramach specjalizacji. Ponadto lekarz może zobowiązać się do przepracowania w publicznej placówce ochrony zdrowia minimum dwóch lat po zakończeniu szkolenia, otrzymując w zamian „bon patriotyczny”.

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta 2021

Aby wrócić do rzeczy, wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta wynosić powinny (zgodnie z procedowanym obecnie projektem rozporządzenia) od lipca 2021 roku:

 • priorytetowe dziedziny medycyny (w tym anestezjologia)
  • w pierwszych dwóch latach specjalizacji: 5752,00 zł
  • w dalszych latach specjalizacji: 5862,00 zł
 • pozostałe dziedziny medycyny
  • w pierwszych dwóch latach specjalizacji: 5478,00 zł
   w dalszych latach specjalizacji: 5643,00 zł

Jeśli zdecydujesz się na bon patriotyczny, jego wartość (700 zł dla dziedzin priorytetowych, 600 zł dla pozostałych) wliczasz do podstawy wynagrodzenia, a więc wszystkie pochodne – w tym dyżury – liczą Ci się od zwiększonej podstawy. Odpowiedni formularz znajdziesz na stronie Gazety Lekarskiej.

W kwestii dziedzin priorytetowych, za takie uznawane są: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia kliniczna, onkologia i hematologia dziecięca, ortodoncja, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna oraz stomatologia dziecięca.

Ile zarabia lekarz rezydent za dyżury?

Wynagrodzenie lekarza rezydenta za dyżury medyczne zależne jest przede wszystkim od ich rozkładu (dni robocze/święta, godziny dzienne/nocne…).

Aby obliczyć wynagrodzenie za dyżur, należy więc znać:

 • średnie wynagrodzenie godzinowe za dany miesiąc
 • ilość godzin przepracowanych z dodatkiem 50%
 • godziny przepracowanych z dodatkiem 100%
 • ilość godzin przepracowanych w nocy

Swoje miesięczne wynagrodzenie obliczysz oczywiście najłatwiej, korzystając z mojego kalkulatora poniżej!

Kalkulator wynagrodzenia

Pamiętaj przede wszystkim, że kalkulator podaje przybliżone dane – nie wyliczymy więc nic co do złotówki. Dołożyłem jednak wszelkich starań, by uzyskane wyniki były zbliżone do rzeczywistych. Jeśli masz uwagi lub komentarze, zostaw je poniżej!


Wolisz pobrać kalkulator w formie pliku Excela i mieć go zawsze na swoim komputerze? Zapisz się na laryngoskopowy newsletter, a plik otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail. Maksymalnie dwa razy w miesiącu wyślę do Ciebie e-mail z nowymi artykułami, podcastami i ciekawostkami wyłącznie dla subskrybentów. Dostaniesz też pełen dostęp do repozytorium z przygotowanymi przeze mnie, przydatnymi plikami. Nie martw się – ja też nienawidzę spamu 🙂Poniżej zamieszczam tabelę dni roboczych w miesiącach:

roboczeweekendyświęta
czerwiec 20212181
lipiec 20212290
sierpień 20212290
wrzesień 20212280
październik 202121100
listopad 20212091
grudzień 20212272