Checklisty ESA – stany nagłe

Checklisty ESA – stany nagłe (polskie tłumaczenie)

Deklaracja Helsińska ESA/EBA wymaga, by w szpitalach były szybko dostępne protokoły postępowania w komplikacjach okołooperacyjnych. Na podstawie książki „The Anaesthetic Crisis Manual” Davida Borshoffa oraz wcześniejszego projektu ESA „OLEH” (Online Electronic Help) Azriela Perela, grupa robocza bezpieczeństwa pacjenta opracowała listy kontrolne, które przypominają „checklisty”, z których korzystają piloci linii lotniczych w razie wypadków w powietrzu.

Pierwsza wersja robocza została udostępniona na stronie ESA pod koniec roku 2012, celem zebrania komentarzy i uwag od członków organizacji. Biorąc pod uwagę te cenne wnioski, prezentowane wytyczne szybkiego postępowania w stanach nagłych zostały wypracowane z ogromną starannością. Naturalnie, anestezjolog powinien zachować szczególną ostrożność, korzystając z niniejszych list kontrolnych – ESA nie bierze odpowiedzialności za ich praktyczne stosowanie. W dalszym ciągu zachęcamy również do przesyłania swoich uwag, co pomoże nam rozwijać te wytyczne w przyszłości.

Te listy kontrolne przeznaczone są do zastosowania przez członków ESA i EBA. Anestezjologów i narodowe organizacje zachęcamy do adaptowania ich do swoich lokalnych lub narodowych praktyk.