Dzienne listy kontrolne COVID-19, czyli jak nie stracić głowy w trakcie pandemii

Pandemia COVID-19 może przysporzyć sporo problemów nawet sprawnemu systemowi ochrony zdrowia z powodu natłoku pacjentów wymagających wsparcia oddechowego, infekcji wśród personelu medycznego, bądź jego wyłączenia z powodu kwarantanny. W związku z tym pomoc dodatkowych osób na oddziałach intensywnej terapii, bądź na SORze, może być nieoceniona.

Z myślą o osobach, których doświadczenie z prowadzeniem intensywnej terapii (szczególnie wentylacji mechanicznej) jest małe, oddział NHS zrzeszający szpitale w Sheffield w Wielkiej Brytanii przygotował listy kontrolne „Daily Review Checklist” zawierające najistotniejsze parametry i cele, które powinny zostać ocenione każdego dnia u pacjentów z COVID-19.

Wszystkie materiały dotyczące COVID-19 zostały przez nas opracowane na podstawie zagranicznych artykułów i wytycznych. Podpieramy się wiedzą Surviving Sepsis Campaign, Association of Anaesthesiologists, ECDC, CDC, WHO i innych organizacji narodowych.

Wiedza dotycząca COVID-19 rozwija się jednak bardzo dynamicznie, dlatego zalecamy częste sprawdzanie aktualnych wytycznych na stronie Konsultanta Krajowego AiIT. Korzystanie z materiałów ze strony Laryngoskopu odbywa się na własną odpowiedzialność i zalecane jest ich dostosowanie do polityki wewnątrzszpitalnej oraz aktualnych wytycznych!

Stali słuchacze AnestezjoPodcastu wiedzą, że jesteśmy fanami list kontrolnych i propagujemy ich stosowanie również wśród praktykujących na co dzień, wzorem rozwiązań w lotnictwie. Z pewnością taka lista kontrolna przyda się doświadczonemu anestezjologowi. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oraz ograniczonych zasobach kadrowych każdemu mogą umknąć istotne elementy. Z pomocą przychodzi checklista!

Zobacz też inne nasze artykuły związane z COVID-19:

Dzienne listy kontrolne przygotowaliśmy dla was w dwóch wersjach – poziomej (naszym zdaniem wygodniejszej i bardziej przejrzystej) oraz pionowej (wzorem oryginału). Pod grafikami znajdziecie link do ich pobrania.

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Ewa pisze:

  Świetnie opracowane! Interesuje mnie oryginalna wersja ale nie mogę znaleźć.

 1. 26 marca 2020

  […] Codzienna lista kontrolna pacjenta z ARDS […]

 2. 30 marca 2020

  […] Codzienna lista kontrolna pacjenta z ARDS […]

 3. 1 kwietnia 2020

  […] Codzienna lista kontrolna pacjenta z ARDS […]

 4. 4 kwietnia 2020

  […] Codzienna lista kontrolna pacjenta z ARDS […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *