Bezpieczeństwo pacjenta – zasada 10 na 10

Bezpieczeństwo pacjenta to w anestezjologii kluczowa rzecz. Jeśli w sytuacji krytycznej 10 sekund ma zadecydować o jego losie, w jaki sposób je wykorzystasz?

Bezpieczeństwo pacjenta. Zasada 10 sekund na 10 minut.

Zagubienie w zaskoczeniu – zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta

Sytuacje krytyczne uderzają najczęściej bez ostrzeżenia. To nie tak, jak z przewidzianą trudną intubacją, gdzie można usiąść, zastanowić się, rozważyć różne opcje i wybrać najlepszą. W pewnym momencie uświadamiasz sobie, że stoisz w środku wielkiego chaosu, nie wiesz, czy najpierw wziąć do ręki wenflon, czy laryngoskop, a wszystkie oczy są zwrócone na Ciebie.

„Zasadę 10 na 10”, czy też „10 sekund na 10 minut”, po raz pierwszy zaprezentował M. Rall w BJA w 2008 roku. W ciągu ostatnich 11 lat stała się ona niemalże mantrą powtarzaną w sytuacjach krytycznych. W dzisiejszym odcinku dowiesz się, jak skorzystać z tej zasady, by opanować sytuację (i siebie samą/siebie samego).

Schemat jest prosty:

Masz diagnozę? A może osiągasz ścianę i nie wiesz, co dalej? Zatrzymaj się, daj czas sobie i zespołowi, wykorzystaj wszystkie informację, a następnie zaplanuj i działaj.

Zasada 10 sekund na 10 minut jest w pewnym sensem regułą spajająca wszystkie zasady Crisis Ressource Management (czy ten podcast masz już przesłuchany?).

Tym odcinkiem kończymy cykl „Bezpieczeństwo pacjenta”. Zachęcam jednocześnie do zapoznania się z podsumowaniem cyklu na dedykowanej do tego stronie!


AnestezjoPodcast - razem dla bezpieczenstwa pacjenta

To jest AnestezjoPodcast – podcast edukacyjny. Dla lekarzy i lekarek, pielegniarek i pielegniarzy, i wszystkich zainteresowanych. W nim poruszamy tematyke anestezjologii, intensywnej terapii i ratownictwa. W kazdym z naszych odcinkow znajdziesz informacje o wybranym zagadnieniu z zakresu medycyny.

Staszek

Lekarz w trakcie specjalizacji. Pomysłodawca i naczelny AnestezjoPodcastu i strony Laryngoskop.eu. Entuzjasta nowoczesnych technologii w edukacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *