Anestezjologiczna Prasówka 4/19

Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!

Anestezjologiczna Prasówka

Zależność od obciążenia wstępnego jest powiązana ze zmniejszonym mikrokrążeniem podjęzykowym w czasie dużych operacji brzusznych.

Tło pracy: Dynamiczne wskaźniki, jak PPV, wykrywają nieadekwatne obciążenie wstępne i pozwalają na przewidywanie odpowiedzi na podaż płynów. Czy w tym samym celu można jednak wykorzystać nieinwazyjnie dostępną ocenę mikrokrążenia podjęzykowego?

Wyniki: Silna korelacja zarówno przed, jak również po podaży płynów. Podaż płynów natomiast skutecznie przywraca perfuzję w mikrokrążeniu.

Słabe strony: W szczególności, tylko 17 pacjentów w grupie obserwowanej.

Link:
https://anesthesiology.pubs.asahq.org/article.aspx?articleid=2724943

Zatrzymajmy interferencje przy ICD!

Przy używaniu prądu z monopolaru 2,5-68% pacjentów może doświadczać interferencji elektromagnetycznej, także z poważnymi skutkami klinicznymi.

Anestezjologiczna Prasówka - Stop Interfering

Link:
https://anesthesiology.pubs.asahq.org/article.aspx?articleid=2728345

Leczenie ostrego bólu pooperacyjnego w rekonstrukcji ACL

Society for Ambulatory Anesthesia wypuściło wytyczne EBM w powyższym temacie. W świetle dostępnych dowodów, LIA (local instillation analgesia) uznane zostało za złoty standard postępowania (silna rekomendacja, średni poziom dowodów). Ale: w razie niedostępności, stosować można blokadę kanału przywodzicieli bądź blok nerwu udowego (jednak tu: niski poziom rekomendacji i dowodów).

Link:
https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/Abstract/2019/04000/Pain_Management_for_Ambulatory_Arthroscopic.9.aspx

Czy anestezja bez opioidów jest możliwa?

Bez wątpienia, przeciwbólowe właściwości opioidów są kluczowe do prawidłowego przeprowadzenia znieczulenia według konceptu „anestezji zbilansowanej”. W ostatnich latach popularność zyskuje koncepcja „anestezji multimodalnej”, która ma wpływać na różnorodne szlaki neuroanatomiczne oraz mechanizmy neuroanatomiczne. Dążenia te potęguje panująca w USA „epidemia opioidowa”. Artykuł w BJA stara się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie dostępnych badań naukowych.

Link:https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30131-X/abstract

Czepki chirurgiczne niemniej skuteczne niż jednorazówki

W 2015 roku amerykańskie wytyczne higieniczne zakazały stosowania czepków chirurgicznych, wymagając mianowicie stosowania „jednorazówek”. Opierając się na kilku badaniach z przestrzeni kilkudziesięciu lat, uznali, że są one wektorem przenoszenia S. aureus i mogą doprowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia pola operacyjnego. Żadne z badań przeprowadzonych od tego czasu nie potwierdziło jednak tych wniosków i dzisiaj czepki chirurgiczne z radosnymi wzorkami wkradają się z powrotem na sale operacyjne.

Link:
https://www.anesthesiologynews.com/Online-First/Article/03-19/Are-Surgical-Caps-on-the-Verge-of-a-Comeback/54322

Bolusy vs wlew ciągły w ZZO do porodu naturalnego

Tło: Różne RCT, które mówiły o przewadze metody „bolusowej” nad wlewem ciągłym, dotyczyły kobiet rodzących po raz pierwszy. Czy mają one
jednak przełożenie na „realną” sytuację z uwzględnieniem kobiet rodzących po raz kolejny?

Leki: Bupiwakaina 0,1% z fentanylem 2 mcg/ml w bolusie co min. 20 minut, oczywiście na żądanie pacjentki

Wnioski: Wydaje się, że tak 🙂

Link:
https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30126-6/fulltext?rss=yes

Potrójnie niski alarm nie zmniejsza śmiertelności 90-dniowej

Potrójnie niski alarm, czyli MAP < 75 mmHg, BIS < 45, MAC < 0,8. Badanie przyniosło dwa główne wnioski. Po pierwsze, że anestezjolodzy chętnie ignorują alarmy. Po drugie, że właściwie jednak to nie ma znaczenia.

Link:
https://www.anesthesiologynews.com/Clinical-Anesthesiology/Article/04-19/TripleLow-Alerts-Do-Not-Reduce-90Day-Mortality/54575

Mniej krwawienia w kraniosynostozach przy wlewie kwasu traneksamowego

Tło: TXA zmniejsza krwawienie w czasie operacji, nie wiadomo jednak, czy pooperacyjna kontynuacja wlewu dodatkowo zredukuje zapotrzebowanie na allogeniczne preparaty krwiopochodne.

Wnioski: Postępowanie takie zmniejsza zapotrzebowanie na preparaty krwiopochodne, w szczególności na drodze stabilizacji skrzepu.

Link:
https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30129-1/abstract

Kolejna Anestezjologiczna Prasówka już w maju!

Zobacz inne odcinki naszego podcastu!

Staszek

Lekarz w trakcie specjalizacji. Pomysłodawca i naczelny AnestezjoPodcastu i strony Laryngoskop.eu. Entuzjasta nowoczesnych technologii w edukacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *