Anestezjologiczna Prasówka 4/19
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!

Zależność od obciążenia wstępnego jest powiązana ze zmniejszonym mikrokrążeniem podjęzykowym w czasie dużych operacji brzusznych.
Tło pracy: Dynamiczne wskaźniki, jak PPV, wykrywają nieadekwatne obciążenie wstępne i pozwalają na przewidywanie odpowiedzi na podaż płynów. Czy w tym samym celu można jednak wykorzystać nieinwazyjnie dostępną ocenę mikrokrążenia podjęzykowego?
Wyniki: Silna korelacja zarówno przed, jak również po podaży płynów. Podaż płynów natomiast skutecznie przywraca perfuzję w mikrokrążeniu.
Słabe strony: W szczególności, tylko 17 pacjentów w grupie obserwowanej.
Link:
https://anesthesiology.pubs.asahq.org/article.aspx?articleid=2724943
Zatrzymajmy interferencje przy ICD!
Przy używaniu prądu z monopolaru 2,5-68% pacjentów może doświadczać interferencji elektromagnetycznej, także z poważnymi skutkami klinicznymi.

Link:
https://anesthesiology.pubs.asahq.org/article.aspx?articleid=2728345
Leczenie ostrego bólu pooperacyjnego w rekonstrukcji ACL
Society for Ambulatory Anesthesia wypuściło wytyczne EBM w powyższym temacie. W świetle dostępnych dowodów, LIA (local instillation analgesia) uznane zostało za złoty standard postępowania (silna rekomendacja, średni poziom dowodów). Ale: w razie niedostępności, stosować można blokadę kanału przywodzicieli bądź blok nerwu udowego (jednak tu: niski poziom rekomendacji i dowodów).
Czy anestezja bez opioidów jest możliwa?
Bez wątpienia, przeciwbólowe właściwości opioidów są kluczowe do prawidłowego przeprowadzenia znieczulenia według konceptu „anestezji zbilansowanej”. W ostatnich latach popularność zyskuje koncepcja „anestezji multimodalnej”, która ma wpływać na różnorodne szlaki neuroanatomiczne oraz mechanizmy neuroanatomiczne. Dążenia te potęguje panująca w USA „epidemia opioidowa”. Artykuł w BJA stara się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie dostępnych badań naukowych.
Link:https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30131-X/abstract
Czepki chirurgiczne niemniej skuteczne niż jednorazówki
W 2015 roku amerykańskie wytyczne higieniczne zakazały stosowania czepków chirurgicznych, wymagając mianowicie stosowania „jednorazówek”. Opierając się na kilku badaniach z przestrzeni kilkudziesięciu lat, uznali, że są one wektorem przenoszenia S. aureus i mogą doprowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia pola operacyjnego. Żadne z badań przeprowadzonych od tego czasu nie potwierdziło jednak tych wniosków i dzisiaj czepki chirurgiczne z radosnymi wzorkami wkradają się z powrotem na sale operacyjne.
Bolusy vs wlew ciągły w ZZO do porodu naturalnego
Tło: Różne RCT, które mówiły o przewadze metody „bolusowej” nad wlewem ciągłym, dotyczyły kobiet rodzących po raz pierwszy. Czy mają one
jednak przełożenie na „realną” sytuację z uwzględnieniem kobiet rodzących po raz kolejny?
Leki: Bupiwakaina 0,1% z fentanylem 2 mcg/ml w bolusie co min. 20 minut, oczywiście na żądanie pacjentki
Wnioski: Wydaje się, że tak 🙂
Link:
https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30126-6/fulltext?rss=yes
Potrójnie niski alarm nie zmniejsza śmiertelności 90-dniowej
Potrójnie niski alarm, czyli MAP < 75 mmHg, BIS < 45, MAC < 0,8. Badanie przyniosło dwa główne wnioski. Po pierwsze, że anestezjolodzy chętnie ignorują alarmy. Po drugie, że właściwie jednak to nie ma znaczenia.
Mniej krwawienia w kraniosynostozach przy wlewie kwasu traneksamowego
Tło: TXA zmniejsza krwawienie w czasie operacji, nie wiadomo jednak, czy pooperacyjna kontynuacja wlewu dodatkowo zredukuje zapotrzebowanie na allogeniczne preparaty krwiopochodne.
Wnioski: Postępowanie takie zmniejsza zapotrzebowanie na preparaty krwiopochodne, w szczególności na drodze stabilizacji skrzepu.
Link:
https://bjanaesthesia.org/article/S0007-0912(19)30129-1/abstract
Kolejna Anestezjologiczna Prasówka już w maju!